
Crystal Sconce Natural
A refined nod to Georgian elegance—this crystal wall sconce pairs hand-cut glass, a sculptural crystal centerpiece, and vintage-inspired candle details. Finished in weathered Antique Rust or sleek Natural Metal, it’s timeless, but never old-fashioned.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images

Crystal Sconce Natural
A refined nod to Georgian elegance—this crystal wall sconce pairs hand-cut glass, a sculptural crystal centerpiece, and vintage-inspired candle details. Finished in weathered Antique Rust or sleek Natural Metal, it’s timeless, but never old-fashioned.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A refined nod to Georgian elegance—this crystal wall sconce pairs hand-cut glass, a sculptural crystal centerpiece, and vintage-inspired candle details. Finished in weathered Antique Rust or sleek Natural Metal, it’s timeless, but never old-fashioned.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























