
Crystal Teardrop Brass Branch Chandelier
Crafted from brass and teardrop-shaped glass, this crystal-clear teardrop chandelier draws its inspiration from the natural beauty of trees in the rain. Imagine this stunning chandelier hanging in your home! Nothing is more breathtaking than this unique and elegant design, which is hand-forged to create exquisite, intricate branch-like forms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14/24/32 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images










Crystal Teardrop Brass Branch Chandelier
Crafted from brass and teardrop-shaped glass, this crystal-clear teardrop chandelier draws its inspiration from the natural beauty of trees in the rain. Imagine this stunning chandelier hanging in your home! Nothing is more breathtaking than this unique and elegant design, which is hand-forged to create exquisite, intricate branch-like forms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14/24/32 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted from brass and teardrop-shaped glass, this crystal-clear teardrop chandelier draws its inspiration from the natural beauty of trees in the rain. Imagine this stunning chandelier hanging in your home! Nothing is more breathtaking than this unique and elegant design, which is hand-forged to create exquisite, intricate branch-like forms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14/24/32 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























