
Damien Double Modern Chandelier (Bronze Highlight & Frosted Glass Finish)
If you are looking for a Deco-influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien Double has more than a hint of Art Deco decadence. The circular frames with bronze highlight finish are inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The rings can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images

Damien Double Modern Chandelier (Bronze Highlight & Frosted Glass Finish)
If you are looking for a Deco-influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien Double has more than a hint of Art Deco decadence. The circular frames with bronze highlight finish are inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The rings can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If you are looking for a Deco-influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien Double has more than a hint of Art Deco decadence. The circular frames with bronze highlight finish are inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The rings can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























