
Damien 55" Modern Chandelier (Antique Brass & Frosted Glass Finish)
If you are looking for a Deco influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien XL has more than a hint of Art Deco decadence with its 140 cm (55") diameter. The circular frame with antique brass finish is inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The ring can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images

Damien 55" Modern Chandelier (Antique Brass & Frosted Glass Finish)
If you are looking for a Deco influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien XL has more than a hint of Art Deco decadence with its 140 cm (55") diameter. The circular frame with antique brass finish is inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The ring can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If you are looking for a Deco influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien XL has more than a hint of Art Deco decadence with its 140 cm (55") diameter. The circular frame with antique brass finish is inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The ring can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























