
Daphne 2-Light Table Lamp
French inspired with clean lines and flexibility to seamlessly fit into your space, our Daphne Collection features your choice of bronze or light bronze fixtures with coordinating shades. Illuminating your space wherever desired, this Daphne Table Lamp rotates so you can find the best angle while the included shade diffusers soften the glow and create perfect ambience in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images








Daphne 2-Light Table Lamp
French inspired with clean lines and flexibility to seamlessly fit into your space, our Daphne Collection features your choice of bronze or light bronze fixtures with coordinating shades. Illuminating your space wherever desired, this Daphne Table Lamp rotates so you can find the best angle while the included shade diffusers soften the glow and create perfect ambience in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
French inspired with clean lines and flexibility to seamlessly fit into your space, our Daphne Collection features your choice of bronze or light bronze fixtures with coordinating shades. Illuminating your space wherever desired, this Daphne Table Lamp rotates so you can find the best angle while the included shade diffusers soften the glow and create perfect ambience in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























