
Daphne Linear Chandelier
Inspired by French design, the Daphne Collection combines sleek lines and versatile styling to effortlessly complement any space. Choose between bronze or light bronze finishes, each paired with coordinating shades. Featuring shade diffusers, Daphne lights create a soft, ambient glow, perfect for setting the mood in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/10 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,050.00
-65%$2,050.00
$717.50More Images


































Daphne Linear Chandelier
Inspired by French design, the Daphne Collection combines sleek lines and versatile styling to effortlessly complement any space. Choose between bronze or light bronze finishes, each paired with coordinating shades. Featuring shade diffusers, Daphne lights create a soft, ambient glow, perfect for setting the mood in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/10 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by French design, the Daphne Collection combines sleek lines and versatile styling to effortlessly complement any space. Choose between bronze or light bronze finishes, each paired with coordinating shades. Featuring shade diffusers, Daphne lights create a soft, ambient glow, perfect for setting the mood in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/10 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























