
Daphne Metal Round Chandelier
French inspired with clean lines and flexibility to seamlessly fit into your space, our Daphne Collection features your choice of bronze or light bronze fixtures with coordinating shades. Illuminating your space wherever desired, Daphne lights include shade diffusers to soften the glow and create perfect ambience in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from steel with a variety of finishes and coordinating shades. |
| Finish | Warm Bronze / Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,590.00
-65%$2,590.00
$906.50More Images
















Daphne Metal Round Chandelier
French inspired with clean lines and flexibility to seamlessly fit into your space, our Daphne Collection features your choice of bronze or light bronze fixtures with coordinating shades. Illuminating your space wherever desired, Daphne lights include shade diffusers to soften the glow and create perfect ambience in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from steel with a variety of finishes and coordinating shades. |
| Finish | Warm Bronze / Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
French inspired with clean lines and flexibility to seamlessly fit into your space, our Daphne Collection features your choice of bronze or light bronze fixtures with coordinating shades. Illuminating your space wherever desired, Daphne lights include shade diffusers to soften the glow and create perfect ambience in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from steel with a variety of finishes and coordinating shades. |
| Finish | Warm Bronze / Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 / 8 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























