
Darla Hand sculpted Leaves Chandelier 39''D
Hand-sculpted leaves in glossy white and shimmering gold form the luminous crown on our Darla Chandelier. Integrated LEDs create a warm inner glow, highlighting every intricate detail.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid iron with hand-applied white gesso and metallic gold finishes. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Darla Hand sculpted Leaves Chandelier 39''D
Hand-sculpted leaves in glossy white and shimmering gold form the luminous crown on our Darla Chandelier. Integrated LEDs create a warm inner glow, highlighting every intricate detail.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid iron with hand-applied white gesso and metallic gold finishes. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-sculpted leaves in glossy white and shimmering gold form the luminous crown on our Darla Chandelier. Integrated LEDs create a warm inner glow, highlighting every intricate detail.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid iron with hand-applied white gesso and metallic gold finishes. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























