
Deborah Picture Lights
Deborah Picture Lights is machined from solid brass. All parts are polished and patina'd. The shades are handmade of white frosted soda-lime glass. This can be mounted horizontally or vertically.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
$129.50
Original: $369.99
-65%Deborah Picture Lights—
$369.99
$129.50More Images





Deborah Picture Lights
Deborah Picture Lights is machined from solid brass. All parts are polished and patina'd. The shades are handmade of white frosted soda-lime glass. This can be mounted horizontally or vertically.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Deborah Picture Lights is machined from solid brass. All parts are polished and patina'd. The shades are handmade of white frosted soda-lime glass. This can be mounted horizontally or vertically.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























