
Delsie Oval 72" Chandelier
A fresh take on a traditional silhouette, our Delsie Collection radiates old Hollywood glamour. Crafted from reeded glass panels elegantly arranged around a steel frame, Delsie creates dramatic ambiance in any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass and steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | E12 Bulbs |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $4,605.00
-65%$4,605.00
$1,611.75More Images













Delsie Oval 72" Chandelier
A fresh take on a traditional silhouette, our Delsie Collection radiates old Hollywood glamour. Crafted from reeded glass panels elegantly arranged around a steel frame, Delsie creates dramatic ambiance in any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass and steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | E12 Bulbs |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A fresh take on a traditional silhouette, our Delsie Collection radiates old Hollywood glamour. Crafted from reeded glass panels elegantly arranged around a steel frame, Delsie creates dramatic ambiance in any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass and steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | E12 Bulbs |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























