
Dessay Linear Chandelier
The Dessay Linear Chandelier is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The shades are made from ivory silk.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass., Ivory Silk |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images













Dessay Linear Chandelier
The Dessay Linear Chandelier is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The shades are made from ivory silk.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass., Ivory Silk |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dessay Linear Chandelier is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The shades are made from ivory silk.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass., Ivory Silk |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























