
Dino Modern Brass Chandelier
Exceptionally well crafted, Chandelier Dino appeals to both classic and modern tastes. Its rich antique brass finish is paired with a bold geometric design that evokes the retro aesthetic of the 1950s and 1960s. Made of white glass and adorned with an antique brass rim, six cone-shaped architectural shades complete its Mid-Century Modern look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finish | Antique Brass / Bronze Heighlight |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images














Dino Modern Brass Chandelier
Exceptionally well crafted, Chandelier Dino appeals to both classic and modern tastes. Its rich antique brass finish is paired with a bold geometric design that evokes the retro aesthetic of the 1950s and 1960s. Made of white glass and adorned with an antique brass rim, six cone-shaped architectural shades complete its Mid-Century Modern look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finish | Antique Brass / Bronze Heighlight |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exceptionally well crafted, Chandelier Dino appeals to both classic and modern tastes. Its rich antique brass finish is paired with a bold geometric design that evokes the retro aesthetic of the 1950s and 1960s. Made of white glass and adorned with an antique brass rim, six cone-shaped architectural shades complete its Mid-Century Modern look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finish | Antique Brass / Bronze Heighlight |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























