
Drop shape Gold Clear Crystal Chandelier 40"
This raindrop crystal chandelier with unique handmade adjustable brass branch, with vintage finish, waterfall droplet bling crystals, like diamonds glitter, be elegant.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Drop shape Gold Clear Crystal Chandelier 40"
This raindrop crystal chandelier with unique handmade adjustable brass branch, with vintage finish, waterfall droplet bling crystals, like diamonds glitter, be elegant.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This raindrop crystal chandelier with unique handmade adjustable brass branch, with vintage finish, waterfall droplet bling crystals, like diamonds glitter, be elegant.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Crystal |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Crystal Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























