
Drum Sorrento Chandelier – Two Colours Available 31.5"
The drum version of our best-selling Sorrento chandelier features beautiful polyhedrons of coloured glass – available in pink or amber.
The versatile design of the Drum Sorrento makes it ideal for use in a variety of rooms, from living and dining rooms to dressing rooms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Amber, Pink |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,170.00
-65%$2,170.00
$759.50More Images
















Drum Sorrento Chandelier – Two Colours Available 31.5"
The drum version of our best-selling Sorrento chandelier features beautiful polyhedrons of coloured glass – available in pink or amber.
The versatile design of the Drum Sorrento makes it ideal for use in a variety of rooms, from living and dining rooms to dressing rooms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Amber, Pink |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The drum version of our best-selling Sorrento chandelier features beautiful polyhedrons of coloured glass – available in pink or amber.
The versatile design of the Drum Sorrento makes it ideal for use in a variety of rooms, from living and dining rooms to dressing rooms.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Amber, Pink |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























