![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes]](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-1.jpg)
Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes]
The earthly and the extra-terrestrial combine in this beautiful, branching family. Faceted crystal spheres bedazzle at the end of every branch, luminously refracting the light. Like a star being born, Dunkirk is at once organic and out of this world. When Sarfatti designed the first chandelier that launched the Sputnik-style craze, it had been fireworks he was trying to emulate. There is something both of the firework exploding and the fixtures Sarfatti inspired in this opulent piece
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 10 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 2](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-2.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 3](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-3.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 4](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-4.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 5](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-5.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 6](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-6.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 7](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-7.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 8](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-8.jpg)
![Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes] - Image 9](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/dunkirk-6020-6030-chandelier-hudson-valley-9.jpg)
Dunkirk Modern Chandelier [2 Sizes]
The earthly and the extra-terrestrial combine in this beautiful, branching family. Faceted crystal spheres bedazzle at the end of every branch, luminously refracting the light. Like a star being born, Dunkirk is at once organic and out of this world. When Sarfatti designed the first chandelier that launched the Sputnik-style craze, it had been fireworks he was trying to emulate. There is something both of the firework exploding and the fixtures Sarfatti inspired in this opulent piece
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 10 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The earthly and the extra-terrestrial combine in this beautiful, branching family. Faceted crystal spheres bedazzle at the end of every branch, luminously refracting the light. Like a star being born, Dunkirk is at once organic and out of this world. When Sarfatti designed the first chandelier that launched the Sputnik-style craze, it had been fireworks he was trying to emulate. There is something both of the firework exploding and the fixtures Sarfatti inspired in this opulent piece
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 10 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























