![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass]](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-1.jpg)
East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass]
Channel glamorous Art Deco style into your home with the East Chandelier. This stunning vintage replica chandelier with antique brass finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Several tapered levels of clear glass rods emanate a captivating illumination.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 (40W Max) (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 2](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-2.jpg)
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 3](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-3.jpg)
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 4](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-4.jpg)
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 5](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-5.jpg)
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 6](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-6.jpg)
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 7](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-7.jpg)
![East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass] - Image 8](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/east-brass-glass-chandelier-eichholtz-8.jpg)
East Modern Brass Glass Chandelier - [Brass]
Channel glamorous Art Deco style into your home with the East Chandelier. This stunning vintage replica chandelier with antique brass finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Several tapered levels of clear glass rods emanate a captivating illumination.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 (40W Max) (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Channel glamorous Art Deco style into your home with the East Chandelier. This stunning vintage replica chandelier with antique brass finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Several tapered levels of clear glass rods emanate a captivating illumination.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 (40W Max) (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























