
East Single Modern Glass Chandeliers (Antique Brass Finish/Clear Glass)
Chandelier East has more than a hint of Art Deco decadence. This stunning vintage replica chandelier with antique brass finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Several tapered levels of 429 pcs clear glass rods emanate a captivating illumination. Ideally suited to modern interiors and 1920s and 1930s décors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,950.00
-65%$2,950.00
$1,032.50More Images





East Single Modern Glass Chandeliers (Antique Brass Finish/Clear Glass)
Chandelier East has more than a hint of Art Deco decadence. This stunning vintage replica chandelier with antique brass finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Several tapered levels of 429 pcs clear glass rods emanate a captivating illumination. Ideally suited to modern interiors and 1920s and 1930s décors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chandelier East has more than a hint of Art Deco decadence. This stunning vintage replica chandelier with antique brass finish exudes the vibrant atmosphere of the roaring 1920s. Several tapered levels of 429 pcs clear glass rods emanate a captivating illumination. Ideally suited to modern interiors and 1920s and 1930s décors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























