
Edita Flushmount
The Edita Flushmount pairs crisp mid-century lines with a gold-toned frame and a tailored fabric shade. Subtle sphere-tipped ribs add a refined touch, while the low profile delivers comfortable, diffused light for rooms with standard or lower ceilings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid iron with a gold finish and off-white fabric shade. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images


Edita Flushmount
The Edita Flushmount pairs crisp mid-century lines with a gold-toned frame and a tailored fabric shade. Subtle sphere-tipped ribs add a refined touch, while the low profile delivers comfortable, diffused light for rooms with standard or lower ceilings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid iron with a gold finish and off-white fabric shade. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Edita Flushmount pairs crisp mid-century lines with a gold-toned frame and a tailored fabric shade. Subtle sphere-tipped ribs add a refined touch, while the low profile delivers comfortable, diffused light for rooms with standard or lower ceilings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid iron with a gold finish and off-white fabric shade. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























