
Edvivi 1 -Light Brushed Nickel Modern/contemporary Clear glass Cylinder Small Hanging Pendant Light
Edvivi 1 -Light Brushed Nickel Modern/contemporary Clear glass Cylinder Small Hanging Pendant Light
The pendant light features a rust-free and durable brass frame and a stylish geometric metal yoke with delicate knurled detailing, making it an elegant accent for multiple areas of your kitchen island, bathroom, room and more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Pure Cooper |
| Finish | Black, Brass |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Edvivi 1 -Light Brushed Nickel Modern/contemporary Clear glass Cylinder Small Hanging Pendant Light
The pendant light features a rust-free and durable brass frame and a stylish geometric metal yoke with delicate knurled detailing, making it an elegant accent for multiple areas of your kitchen island, bathroom, room and more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Pure Cooper |
| Finish | Black, Brass |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The pendant light features a rust-free and durable brass frame and a stylish geometric metal yoke with delicate knurled detailing, making it an elegant accent for multiple areas of your kitchen island, bathroom, room and more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Pure Cooper |
| Finish | Black, Brass |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























