
Emerald Crystal Chandelier
Illuminate your space with the striking beauty of the Hermanlamps Emerald Crystal Chandelier. Featuring a bold cluster of emerald-toned crystal prisms arranged in a dazzling starburst design, this chandelier exudes modern glamour and artistic flair. The golden metal frame adds a touch of luxury, making it a captivating centerpiece for dining rooms, living areas, or upscale commercial spaces. Designed to impress, this pendant light transforms any interior into a statement of elegance and sophistication.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,890.00
-65%$1,890.00
$661.50More Images











Emerald Crystal Chandelier
Illuminate your space with the striking beauty of the Hermanlamps Emerald Crystal Chandelier. Featuring a bold cluster of emerald-toned crystal prisms arranged in a dazzling starburst design, this chandelier exudes modern glamour and artistic flair. The golden metal frame adds a touch of luxury, making it a captivating centerpiece for dining rooms, living areas, or upscale commercial spaces. Designed to impress, this pendant light transforms any interior into a statement of elegance and sophistication.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your space with the striking beauty of the Hermanlamps Emerald Crystal Chandelier. Featuring a bold cluster of emerald-toned crystal prisms arranged in a dazzling starburst design, this chandelier exudes modern glamour and artistic flair. The golden metal frame adds a touch of luxury, making it a captivating centerpiece for dining rooms, living areas, or upscale commercial spaces. Designed to impress, this pendant light transforms any interior into a statement of elegance and sophistication.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























