
Emerie Alabaster Table Lamp
Blending the luminous beauty of green onyx or alabaster with the warmth of solid brass, the Emerie Table Lamp brings refined organic character to any setting. Its dome-shaped shade gently diffuses light, accentuating the natural veining of the stone and casting a soft, ambient glow. Thoughtfully crafted to elevate consoles, nightstands, or side tables with sculptural elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster+brass base; Green Onyx+brass base |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50More Images





Emerie Alabaster Table Lamp
Blending the luminous beauty of green onyx or alabaster with the warmth of solid brass, the Emerie Table Lamp brings refined organic character to any setting. Its dome-shaped shade gently diffuses light, accentuating the natural veining of the stone and casting a soft, ambient glow. Thoughtfully crafted to elevate consoles, nightstands, or side tables with sculptural elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster+brass base; Green Onyx+brass base |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Blending the luminous beauty of green onyx or alabaster with the warmth of solid brass, the Emerie Table Lamp brings refined organic character to any setting. Its dome-shaped shade gently diffuses light, accentuating the natural veining of the stone and casting a soft, ambient glow. Thoughtfully crafted to elevate consoles, nightstands, or side tables with sculptural elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster+brass base; Green Onyx+brass base |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























