
Enoch Flush Mount Chandelier
This is elegance, this is simplicity, this is quality craftsmanship. And this is far more than a crystal chandelier. This is a Enoch chandelier. We take pride in every last detail, from the intricate craftsmanship of its metal frame to the handmade crystals.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystals |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |



Original: $888.00
-65%$888.00
$310.80More Images












Enoch Flush Mount Chandelier
This is elegance, this is simplicity, this is quality craftsmanship. And this is far more than a crystal chandelier. This is a Enoch chandelier. We take pride in every last detail, from the intricate craftsmanship of its metal frame to the handmade crystals.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystals |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |



Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is elegance, this is simplicity, this is quality craftsmanship. And this is far more than a crystal chandelier. This is a Enoch chandelier. We take pride in every last detail, from the intricate craftsmanship of its metal frame to the handmade crystals.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystals |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |


























