
Enoch Three Tier Gold Plated Crystal Chandelier
This is elegance, this is simplicity, this is quality craftsmanship. And this is far more than a crystal chandelier. This is a Enoch chandelier. We take pride in every last detail, from the intricate craftsmanship of its metal frame to the handmade crystals.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystals |
| Body Finish | Natural Brass, Polished Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note: Chandeliers weighing more than 50 lbs. cannot be mounted alone to a standard outlet box and require additional bracing above the ceiling where they are to be installed. Professional installation is required.


More Images


















Enoch Three Tier Gold Plated Crystal Chandelier
This is elegance, this is simplicity, this is quality craftsmanship. And this is far more than a crystal chandelier. This is a Enoch chandelier. We take pride in every last detail, from the intricate craftsmanship of its metal frame to the handmade crystals.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystals |
| Body Finish | Natural Brass, Polished Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note: Chandeliers weighing more than 50 lbs. cannot be mounted alone to a standard outlet box and require additional bracing above the ceiling where they are to be installed. Professional installation is required.


Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is elegance, this is simplicity, this is quality craftsmanship. And this is far more than a crystal chandelier. This is a Enoch chandelier. We take pride in every last detail, from the intricate craftsmanship of its metal frame to the handmade crystals.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, K9 Crystals |
| Body Finish | Natural Brass, Polished Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note: Chandeliers weighing more than 50 lbs. cannot be mounted alone to a standard outlet box and require additional bracing above the ceiling where they are to be installed. Professional installation is required.

























