
Enzo 48" Glass Double Tier Chandelier
The Enzo Double Tier Chandelier is a breathtaking masterpiece designed to command attention in grand interiors. Featuring a magnificent dual-ring structure, this 48-inch fixture showcases 12 delicately fluted white glass shades that evoke a sense of organic elegance. Its architectural presence balances the sweeping curves of the rings with structured vertical elements, creating a multi-dimensional luminous experience that anchors large living halls and high-ceilinged dining rooms with unrivaled sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Heritage Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images










Enzo 48" Glass Double Tier Chandelier
The Enzo Double Tier Chandelier is a breathtaking masterpiece designed to command attention in grand interiors. Featuring a magnificent dual-ring structure, this 48-inch fixture showcases 12 delicately fluted white glass shades that evoke a sense of organic elegance. Its architectural presence balances the sweeping curves of the rings with structured vertical elements, creating a multi-dimensional luminous experience that anchors large living halls and high-ceilinged dining rooms with unrivaled sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Heritage Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Enzo Double Tier Chandelier is a breathtaking masterpiece designed to command attention in grand interiors. Featuring a magnificent dual-ring structure, this 48-inch fixture showcases 12 delicately fluted white glass shades that evoke a sense of organic elegance. Its architectural presence balances the sweeping curves of the rings with structured vertical elements, creating a multi-dimensional luminous experience that anchors large living halls and high-ceilinged dining rooms with unrivaled sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Heritage Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























