
Evergreen S Modern Brass Chandelier
Add a dash of Mid-Century Modern style to your home with the small Evergreen Chandelier. A highlight in any room, this 3-light sputnik chandelier features a striking silhouette. Provided with an antique brass finish, this statement lighting piece contains six elliptical lampshades of white glass. The fixture is supplied with 3 stems in different lengths, so you can use it as a semi-flush mount ceiling light or a pendant light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Antique Brass, White Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E26 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Evergreen S Modern Brass Chandelier
Add a dash of Mid-Century Modern style to your home with the small Evergreen Chandelier. A highlight in any room, this 3-light sputnik chandelier features a striking silhouette. Provided with an antique brass finish, this statement lighting piece contains six elliptical lampshades of white glass. The fixture is supplied with 3 stems in different lengths, so you can use it as a semi-flush mount ceiling light or a pendant light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Antique Brass, White Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E26 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a dash of Mid-Century Modern style to your home with the small Evergreen Chandelier. A highlight in any room, this 3-light sputnik chandelier features a striking silhouette. Provided with an antique brass finish, this statement lighting piece contains six elliptical lampshades of white glass. The fixture is supplied with 3 stems in different lengths, so you can use it as a semi-flush mount ceiling light or a pendant light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Antique Brass, White Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E26 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |






















