
Modern Fashion Extra Large Oval Crystal Pendant Chandelier for Dining Room
This chandelier features oval framework trimmed with numerous clear crystal pendants, that providing a particular counterpoint to the classic design. Impactful structure, extending an array of of slender crystal beads around the edges, adding antoher layer of exquisite feelings to itself. Clear and translucent crystal strands fold in circle, diffusing the illumination in sparkling way, creating an elegant and graceful ambience in any space. Extra large size, perfect for modern dining room, living room, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Original: $1,534.00
-65%$1,534.00
$536.90More Images







Modern Fashion Extra Large Oval Crystal Pendant Chandelier for Dining Room
This chandelier features oval framework trimmed with numerous clear crystal pendants, that providing a particular counterpoint to the classic design. Impactful structure, extending an array of of slender crystal beads around the edges, adding antoher layer of exquisite feelings to itself. Clear and translucent crystal strands fold in circle, diffusing the illumination in sparkling way, creating an elegant and graceful ambience in any space. Extra large size, perfect for modern dining room, living room, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chandelier features oval framework trimmed with numerous clear crystal pendants, that providing a particular counterpoint to the classic design. Impactful structure, extending an array of of slender crystal beads around the edges, adding antoher layer of exquisite feelings to itself. Clear and translucent crystal strands fold in circle, diffusing the illumination in sparkling way, creating an elegant and graceful ambience in any space. Extra large size, perfect for modern dining room, living room, etc.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Crystal, Stainless Steel |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-30㎡ |
| Fixture Shape | Oval |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Dining Room/Kitchen Island |
| Hanging Method | Chain |
| Chain Length | Adjustable |
| Warranty | 3 Years, 45 days no reason to return |
| Country of Origin | China |























