
Felci Murano Glass Chandelier
Designed in the spirit of the classic "Felci" (Fern) style, its grandeur and complexity are unmatched, representing the very best of Murano glassmaking heritage.
Imagine a cascade of 75 individually crafted amber glasses, each one a unique work of art. The Felci Murano Glass Chandelier commands attention, casting a warm, golden, and inviting glow that transforms any room into a palatial setting. The rich amber hue evokes a sense of timeless elegance, reminiscent of a Venetian sunset, and adds a touch of sophisticated warmth to grand entrances, formal dining rooms, and luxury living areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00More Images



















Felci Murano Glass Chandelier
Designed in the spirit of the classic "Felci" (Fern) style, its grandeur and complexity are unmatched, representing the very best of Murano glassmaking heritage.
Imagine a cascade of 75 individually crafted amber glasses, each one a unique work of art. The Felci Murano Glass Chandelier commands attention, casting a warm, golden, and inviting glow that transforms any room into a palatial setting. The rich amber hue evokes a sense of timeless elegance, reminiscent of a Venetian sunset, and adds a touch of sophisticated warmth to grand entrances, formal dining rooms, and luxury living areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed in the spirit of the classic "Felci" (Fern) style, its grandeur and complexity are unmatched, representing the very best of Murano glassmaking heritage.
Imagine a cascade of 75 individually crafted amber glasses, each one a unique work of art. The Felci Murano Glass Chandelier commands attention, casting a warm, golden, and inviting glow that transforms any room into a palatial setting. The rich amber hue evokes a sense of timeless elegance, reminiscent of a Venetian sunset, and adds a touch of sophisticated warmth to grand entrances, formal dining rooms, and luxury living areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























