
Flamenco Chandelier
Introducing the Flamenco Chandelier, inspired by the passionate movements of Andalusian dance. Handblown crystal pieces mimic the dynamic flow of a dancer's skirt, creating a dramatic composition that ignites any space with pure elegance and luxury. Let this piece be the centerpiece of your space, evoking the fiery spirit of Flamenco.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 130cm x H 70cm x OH 200cm / L 51.2″ x H 27.6″ x OH 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Amber, Clear, Red. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $4,895.00
-65%$4,895.00
$1,713.25More Images




















Flamenco Chandelier
Introducing the Flamenco Chandelier, inspired by the passionate movements of Andalusian dance. Handblown crystal pieces mimic the dynamic flow of a dancer's skirt, creating a dramatic composition that ignites any space with pure elegance and luxury. Let this piece be the centerpiece of your space, evoking the fiery spirit of Flamenco.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 130cm x H 70cm x OH 200cm / L 51.2″ x H 27.6″ x OH 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Amber, Clear, Red. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Flamenco Chandelier, inspired by the passionate movements of Andalusian dance. Handblown crystal pieces mimic the dynamic flow of a dancer's skirt, creating a dramatic composition that ignites any space with pure elegance and luxury. Let this piece be the centerpiece of your space, evoking the fiery spirit of Flamenco.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 130cm x H 70cm x OH 200cm / L 51.2″ x H 27.6″ x OH 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Amber, Clear, Red. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























