
Folio Branch Brass Chandelier
The Folio Branch Brass Chandelier offers a unique and majestic take on classic and contemporary interiors. Inspired by nature, this mottled brass chandelier is designed to resemble a maple leaf, creating a distinct and breathtakingly symmetrical vertical composition of reflections and contrasts. Add a sense of enchantment to your dining area.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.


Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Brass, Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,360.00
-65%$2,360.00
$826.00More Images

























Folio Branch Brass Chandelier
The Folio Branch Brass Chandelier offers a unique and majestic take on classic and contemporary interiors. Inspired by nature, this mottled brass chandelier is designed to resemble a maple leaf, creating a distinct and breathtakingly symmetrical vertical composition of reflections and contrasts. Add a sense of enchantment to your dining area.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.


Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Brass, Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Folio Branch Brass Chandelier offers a unique and majestic take on classic and contemporary interiors. Inspired by nature, this mottled brass chandelier is designed to resemble a maple leaf, creating a distinct and breathtakingly symmetrical vertical composition of reflections and contrasts. Add a sense of enchantment to your dining area.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.


Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Brass, Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























