
Forma Linear Picture Light
Put your art in its best light. This slim, modern picture light delivers an even, glare-controlled wash that highlights paintings, photos, and wall décor without distracting from the piece itself. A low-profile silhouette, refined finishes, and efficient LED options make it a versatile choice for homes, galleries, and hospitality spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Body Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 6W LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $380.99
-65%$380.99
$133.35More Images





Forma Linear Picture Light
Put your art in its best light. This slim, modern picture light delivers an even, glare-controlled wash that highlights paintings, photos, and wall décor without distracting from the piece itself. A low-profile silhouette, refined finishes, and efficient LED options make it a versatile choice for homes, galleries, and hospitality spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Body Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 6W LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Put your art in its best light. This slim, modern picture light delivers an even, glare-controlled wash that highlights paintings, photos, and wall décor without distracting from the piece itself. A low-profile silhouette, refined finishes, and efficient LED options make it a versatile choice for homes, galleries, and hospitality spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Glass |
| Body Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 6W LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























