
Forma Picture Light
Italian midcentury modernism finds new expression in our lighting, which pairs fine-lined minimalism with LED technology. Held by a center post, the slender crossbar is fitted with tiny bulbs and designed to rotate 360 degrees, directing soft, clean light precisely where preferred.
Feature:
- Crafted from aluminum with frosted plastic shade
- The luminaire head rotates 360 degrees to direct light precisely where desired
- 14" picture light includes 8.5W LED light array; 500 lumens
- 19" picture light includes 12.5W LED light array; 750 lumens
- 24" picture light includes 16W LED light array; 1000 lumens
- 30" picture light includes 20W LED light array; 1200 lumens
- 48" picture light includes 27W LED light array; 1800 lumens
- 60" picture light includes 30W LED light array; 2000 lumens
- 50,000 hours projected LED lifespan
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum |
| Finish | Antiqued Brass, Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $299.00
-65%$299.00
$104.65More Images












Forma Picture Light
Italian midcentury modernism finds new expression in our lighting, which pairs fine-lined minimalism with LED technology. Held by a center post, the slender crossbar is fitted with tiny bulbs and designed to rotate 360 degrees, directing soft, clean light precisely where preferred.
Feature:
- Crafted from aluminum with frosted plastic shade
- The luminaire head rotates 360 degrees to direct light precisely where desired
- 14" picture light includes 8.5W LED light array; 500 lumens
- 19" picture light includes 12.5W LED light array; 750 lumens
- 24" picture light includes 16W LED light array; 1000 lumens
- 30" picture light includes 20W LED light array; 1200 lumens
- 48" picture light includes 27W LED light array; 1800 lumens
- 60" picture light includes 30W LED light array; 2000 lumens
- 50,000 hours projected LED lifespan
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum |
| Finish | Antiqued Brass, Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Italian midcentury modernism finds new expression in our lighting, which pairs fine-lined minimalism with LED technology. Held by a center post, the slender crossbar is fitted with tiny bulbs and designed to rotate 360 degrees, directing soft, clean light precisely where preferred.
Feature:
- Crafted from aluminum with frosted plastic shade
- The luminaire head rotates 360 degrees to direct light precisely where desired
- 14" picture light includes 8.5W LED light array; 500 lumens
- 19" picture light includes 12.5W LED light array; 750 lumens
- 24" picture light includes 16W LED light array; 1000 lumens
- 30" picture light includes 20W LED light array; 1200 lumens
- 48" picture light includes 27W LED light array; 1800 lumens
- 60" picture light includes 30W LED light array; 2000 lumens
- 50,000 hours projected LED lifespan
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum |
| Finish | Antiqued Brass, Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























