
Velymo Grapetta Fruit Grape Hanging Swag Chandelier
Inspired by the organic elegance of a ripe grape cluster, the Velymo Grapetta Chandelier brings together playful form and refined craftsmanship. Each glass orb is individually handblown in bold, high-gloss hues and arranged in a tiered, cascading silhouette that seems to float effortlessly in space.
More than a light fixture, Grapetta is a statement — a piece of modern art deco drama that radiates warmth, movement, and color. Whether installed above a dining table, in a staircase void, or as the focal point of a living room, it delivers a captivating glow and irresistible charm.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass Stone + Metal |
| Lampshade Color | Green, Blue, Purple, Orange |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED Bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,700.00
-65%$1,700.00
$595.00More Images


















Velymo Grapetta Fruit Grape Hanging Swag Chandelier
Inspired by the organic elegance of a ripe grape cluster, the Velymo Grapetta Chandelier brings together playful form and refined craftsmanship. Each glass orb is individually handblown in bold, high-gloss hues and arranged in a tiered, cascading silhouette that seems to float effortlessly in space.
More than a light fixture, Grapetta is a statement — a piece of modern art deco drama that radiates warmth, movement, and color. Whether installed above a dining table, in a staircase void, or as the focal point of a living room, it delivers a captivating glow and irresistible charm.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass Stone + Metal |
| Lampshade Color | Green, Blue, Purple, Orange |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED Bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the organic elegance of a ripe grape cluster, the Velymo Grapetta Chandelier brings together playful form and refined craftsmanship. Each glass orb is individually handblown in bold, high-gloss hues and arranged in a tiered, cascading silhouette that seems to float effortlessly in space.
More than a light fixture, Grapetta is a statement — a piece of modern art deco drama that radiates warmth, movement, and color. Whether installed above a dining table, in a staircase void, or as the focal point of a living room, it delivers a captivating glow and irresistible charm.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass Stone + Metal |
| Lampshade Color | Green, Blue, Purple, Orange |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED Bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























