
Fuchsia Prism Empire Chandelier
Bold, vibrant, and unapologetically glamorous, the Hermanlamps Fuchsia Prism Empire Chandelier is designed to make a statement. Featuring layers of faceted fuchsia-toned glass prisms cascading in an elegant inverted pyramid silhouette, this chandelier transforms any room into a luxurious and expressive space. The rich color creates a playful yet refined ambiance, while the gold-finished frame and fabric-wrapped cord add warmth and sophistication. Ideal for modern foyers, dining rooms, or stylish lounges, this chandelier is part of the Hermanlamps Prism Series—where color meets craftsmanship.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,680.00
-65%$2,680.00
$938.00More Images
















Fuchsia Prism Empire Chandelier
Bold, vibrant, and unapologetically glamorous, the Hermanlamps Fuchsia Prism Empire Chandelier is designed to make a statement. Featuring layers of faceted fuchsia-toned glass prisms cascading in an elegant inverted pyramid silhouette, this chandelier transforms any room into a luxurious and expressive space. The rich color creates a playful yet refined ambiance, while the gold-finished frame and fabric-wrapped cord add warmth and sophistication. Ideal for modern foyers, dining rooms, or stylish lounges, this chandelier is part of the Hermanlamps Prism Series—where color meets craftsmanship.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold, vibrant, and unapologetically glamorous, the Hermanlamps Fuchsia Prism Empire Chandelier is designed to make a statement. Featuring layers of faceted fuchsia-toned glass prisms cascading in an elegant inverted pyramid silhouette, this chandelier transforms any room into a luxurious and expressive space. The rich color creates a playful yet refined ambiance, while the gold-finished frame and fabric-wrapped cord add warmth and sophistication. Ideal for modern foyers, dining rooms, or stylish lounges, this chandelier is part of the Hermanlamps Prism Series—where color meets craftsmanship.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























