
Gem 4 Linear Glass Pendant - 60 inch
The GEM4 Pendant is made of brass with an LED light source diffused by a hand-blown glass diffuser. This chandelier can be used as a single fixture or installed in larger combinations to create dynamic installations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass tube, Hand-blown glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Color
From $699.65
Original: $1,999.00
-65%Gem 4 Linear Glass Pendant - 60 inch—
$1,999.00
$699.65More Images



Gem 4 Linear Glass Pendant - 60 inch
The GEM4 Pendant is made of brass with an LED light source diffused by a hand-blown glass diffuser. This chandelier can be used as a single fixture or installed in larger combinations to create dynamic installations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass tube, Hand-blown glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The GEM4 Pendant is made of brass with an LED light source diffused by a hand-blown glass diffuser. This chandelier can be used as a single fixture or installed in larger combinations to create dynamic installations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass tube, Hand-blown glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























