
Glaxy Short Sconce
The Galaxy Short Sconce is artisan-crafted from solid steel and meticulously hand-finished. Each component is individually polished and patinated to achieve a refined, enduring surface. The lead crystal is hand-carved and expertly polished, creating brilliant light refraction, while a precision-crafted brass band elegantly secures the crystal to the wall plate.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Lead Crystal |
| Finish | Lacquered Burnished Brass/Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
More Images



Glaxy Short Sconce
The Galaxy Short Sconce is artisan-crafted from solid steel and meticulously hand-finished. Each component is individually polished and patinated to achieve a refined, enduring surface. The lead crystal is hand-carved and expertly polished, creating brilliant light refraction, while a precision-crafted brass band elegantly secures the crystal to the wall plate.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Lead Crystal |
| Finish | Lacquered Burnished Brass/Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Galaxy Short Sconce is artisan-crafted from solid steel and meticulously hand-finished. Each component is individually polished and patinated to achieve a refined, enduring surface. The lead crystal is hand-carved and expertly polished, creating brilliant light refraction, while a precision-crafted brass band elegantly secures the crystal to the wall plate.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Lead Crystal |
| Finish | Lacquered Burnished Brass/Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























