
Green Petalo Murano Chandelier
Layers of gracefully curved, emerald-hued glass are delicately suspended from a sleek satin brass structure, forming a striking chandelier that echoes mid-century design with a petal-like flair. Offered in two distinct sizes, the larger model boasts 8 cascading tiers, while the smaller one features 6. Drawing inspiration from the bold aesthetics of the early 1970s, this versatile piece adapts effortlessly to different spaces. The elongated 8-tier design shines in lofty areas like vaulted ceilings or staircases, whereas the compact 6-tier variant adds a touch of sophistication to cozier rooms such as living spaces, bedrooms, or dining nooks.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Polished Nickel / Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/16 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




























Green Petalo Murano Chandelier
Layers of gracefully curved, emerald-hued glass are delicately suspended from a sleek satin brass structure, forming a striking chandelier that echoes mid-century design with a petal-like flair. Offered in two distinct sizes, the larger model boasts 8 cascading tiers, while the smaller one features 6. Drawing inspiration from the bold aesthetics of the early 1970s, this versatile piece adapts effortlessly to different spaces. The elongated 8-tier design shines in lofty areas like vaulted ceilings or staircases, whereas the compact 6-tier variant adds a touch of sophistication to cozier rooms such as living spaces, bedrooms, or dining nooks.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Polished Nickel / Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/16 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Layers of gracefully curved, emerald-hued glass are delicately suspended from a sleek satin brass structure, forming a striking chandelier that echoes mid-century design with a petal-like flair. Offered in two distinct sizes, the larger model boasts 8 cascading tiers, while the smaller one features 6. Drawing inspiration from the bold aesthetics of the early 1970s, this versatile piece adapts effortlessly to different spaces. The elongated 8-tier design shines in lofty areas like vaulted ceilings or staircases, whereas the compact 6-tier variant adds a touch of sophistication to cozier rooms such as living spaces, bedrooms, or dining nooks.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Polished Nickel / Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/16 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























