
Grid Pendant Light
Discover a unique spectacle in your space with the Grid Pendant Light. Blown glass reflects light to reveal intricate structures and imperfections, creating a one-of-a-kind ambiance. See every line and shape in a new light with this expertly crafted pendant.

Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 20cm x H 150cm / ∅ 7.9″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | White, Blue, Smoke gray, Pink, Amber, Burgundy, Purple. |
| Shade Finish | White, Blue, Smoke gray, Pink, Amber, Burgundy, Purple. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $345.00
-65%$345.00
$120.75More Images




























































Grid Pendant Light
Discover a unique spectacle in your space with the Grid Pendant Light. Blown glass reflects light to reveal intricate structures and imperfections, creating a one-of-a-kind ambiance. See every line and shape in a new light with this expertly crafted pendant.

Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 20cm x H 150cm / ∅ 7.9″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | White, Blue, Smoke gray, Pink, Amber, Burgundy, Purple. |
| Shade Finish | White, Blue, Smoke gray, Pink, Amber, Burgundy, Purple. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Discover a unique spectacle in your space with the Grid Pendant Light. Blown glass reflects light to reveal intricate structures and imperfections, creating a one-of-a-kind ambiance. See every line and shape in a new light with this expertly crafted pendant.

Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 20cm x H 150cm / ∅ 7.9″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | White, Blue, Smoke gray, Pink, Amber, Burgundy, Purple. |
| Shade Finish | White, Blue, Smoke gray, Pink, Amber, Burgundy, Purple. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























