
Gyro Crystal Sconce
The Gyro Crystal Sconce draws inspiration from 19th-century physicist Léon Foucault’s gyroscope, fusing scientific intrigue with classical elegance. Encased in a sculptural framework of aged metal rings, a Georgian-style chandelier sits at the center—blending industrial edge with timeless crystal glamour.
Available in two finishes: Antique Rust with white candleholders, or Natural Metal with coordinating holders.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images

Gyro Crystal Sconce
The Gyro Crystal Sconce draws inspiration from 19th-century physicist Léon Foucault’s gyroscope, fusing scientific intrigue with classical elegance. Encased in a sculptural framework of aged metal rings, a Georgian-style chandelier sits at the center—blending industrial edge with timeless crystal glamour.
Available in two finishes: Antique Rust with white candleholders, or Natural Metal with coordinating holders.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Gyro Crystal Sconce draws inspiration from 19th-century physicist Léon Foucault’s gyroscope, fusing scientific intrigue with classical elegance. Encased in a sculptural framework of aged metal rings, a Georgian-style chandelier sits at the center—blending industrial edge with timeless crystal glamour.
Available in two finishes: Antique Rust with white candleholders, or Natural Metal with coordinating holders.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























