
Hastings 4-Light Cross Chandelier
Iconic midcentury modern design and a juxtaposition of mixed materials inspire our Hastings Lighting Collection. Bases crafted from brass with an antiqued finish are complemented by tan leather stitched details and white linen shades to bring thoughtful elegance to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, leather, linen |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that these lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface.
-
Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $1,080.00
-65%$1,080.00
$378.00More Images







Hastings 4-Light Cross Chandelier
Iconic midcentury modern design and a juxtaposition of mixed materials inspire our Hastings Lighting Collection. Bases crafted from brass with an antiqued finish are complemented by tan leather stitched details and white linen shades to bring thoughtful elegance to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, leather, linen |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that these lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface.
-
Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Iconic midcentury modern design and a juxtaposition of mixed materials inspire our Hastings Lighting Collection. Bases crafted from brass with an antiqued finish are complemented by tan leather stitched details and white linen shades to bring thoughtful elegance to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, leather, linen |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that these lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface.
-
Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























