
Lourde LED Wall Mount
Solid and robust, Lourde's name says it all. Heavy, layered glass, cast in soft cylindrical shapes, creates captivating reflections and refractions to illuminate any outdoor or indoor space with a warm glow. The modern, industrial details paired with the Black and Heritage brass finishes make a bold statement among any aesthetic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Aluminum |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7 watts E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Lourde LED Wall Mount
Solid and robust, Lourde's name says it all. Heavy, layered glass, cast in soft cylindrical shapes, creates captivating reflections and refractions to illuminate any outdoor or indoor space with a warm glow. The modern, industrial details paired with the Black and Heritage brass finishes make a bold statement among any aesthetic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Aluminum |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7 watts E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid and robust, Lourde's name says it all. Heavy, layered glass, cast in soft cylindrical shapes, creates captivating reflections and refractions to illuminate any outdoor or indoor space with a warm glow. The modern, industrial details paired with the Black and Heritage brass finishes make a bold statement among any aesthetic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Aluminum |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | 7 watts E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























