
Huntington Pendant
The Huntington Pendant is linear lighting at its finest, defined by a streamlined silhouette that brings a sense of architectural elegance to any interior. Milk glass tubes, elegantly capped in metal, sprout from each end of a similarly capped soft black shade to create a luxe, layered aesthetic. This sophisticated collection is designed with a slender profile that balances modern minimalism with high-end detailing, making it a versatile choice for contemporary dining areas or kitchen islands. Available in Aged Old Bronze or Polished Nickel finishes with soft black accents, the Huntington serves as a bold yet graceful centerpiece that radiates a polished, confident energy.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass body, Milk glass tubes |
| Finish | Aged Old Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | 50 Watt LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,104.00
-65%$3,104.00
$1,086.40Huntington Pendant
The Huntington Pendant is linear lighting at its finest, defined by a streamlined silhouette that brings a sense of architectural elegance to any interior. Milk glass tubes, elegantly capped in metal, sprout from each end of a similarly capped soft black shade to create a luxe, layered aesthetic. This sophisticated collection is designed with a slender profile that balances modern minimalism with high-end detailing, making it a versatile choice for contemporary dining areas or kitchen islands. Available in Aged Old Bronze or Polished Nickel finishes with soft black accents, the Huntington serves as a bold yet graceful centerpiece that radiates a polished, confident energy.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass body, Milk glass tubes |
| Finish | Aged Old Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | 50 Watt LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Huntington Pendant is linear lighting at its finest, defined by a streamlined silhouette that brings a sense of architectural elegance to any interior. Milk glass tubes, elegantly capped in metal, sprout from each end of a similarly capped soft black shade to create a luxe, layered aesthetic. This sophisticated collection is designed with a slender profile that balances modern minimalism with high-end detailing, making it a versatile choice for contemporary dining areas or kitchen islands. Available in Aged Old Bronze or Polished Nickel finishes with soft black accents, the Huntington serves as a bold yet graceful centerpiece that radiates a polished, confident energy.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass body, Milk glass tubes |
| Finish | Aged Old Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | 50 Watt LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























