
Irregular Crystal Pendant
Illuminate your space with the Irregular Crystal Pendant, crafted from premium brass and crystal. Its sleek, modern design features a height-adjustable feature, allowing you to customize the drop for any room. With dimensions of 6.5" W x 4.5" D x 60" OAH, this pendant brings a touch of elegance and sophistication to your home. Perfect for adding a unique flair to your living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Crystal |
| Finish | Antique Brass Finish /Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Base*5W*1pc (Bulbs included). Dimmable |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $276.00
-65%$276.00
$96.60More Images







Irregular Crystal Pendant
Illuminate your space with the Irregular Crystal Pendant, crafted from premium brass and crystal. Its sleek, modern design features a height-adjustable feature, allowing you to customize the drop for any room. With dimensions of 6.5" W x 4.5" D x 60" OAH, this pendant brings a touch of elegance and sophistication to your home. Perfect for adding a unique flair to your living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Crystal |
| Finish | Antique Brass Finish /Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Base*5W*1pc (Bulbs included). Dimmable |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your space with the Irregular Crystal Pendant, crafted from premium brass and crystal. Its sleek, modern design features a height-adjustable feature, allowing you to customize the drop for any room. With dimensions of 6.5" W x 4.5" D x 60" OAH, this pendant brings a touch of elegance and sophistication to your home. Perfect for adding a unique flair to your living space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass & Crystal |
| Finish | Antique Brass Finish /Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Base*5W*1pc (Bulbs included). Dimmable |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























