
Jade Glass Chandelier
Clear glass living room ceiling lights coordinate balance between interior elements without overwhelming the overall look of a room. This glass fixture brings a feeling of serenity and enhances a modern ambience as a flush mount dining room light. The Jade pendant is made with various geometrical glass shapes with a similar look to a real Murano glass chandelier, creating a pleasurable visual effect. This round glass oversized flushmount chandelier made with 3 tiers of geometric shaped glass is the perfect choice for your transitional interior design. It’s modern and contemporary easily fitting into different interior décor styles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, K9 crystal glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,790.00
-65%$2,790.00
$976.50More Images




Jade Glass Chandelier
Clear glass living room ceiling lights coordinate balance between interior elements without overwhelming the overall look of a room. This glass fixture brings a feeling of serenity and enhances a modern ambience as a flush mount dining room light. The Jade pendant is made with various geometrical glass shapes with a similar look to a real Murano glass chandelier, creating a pleasurable visual effect. This round glass oversized flushmount chandelier made with 3 tiers of geometric shaped glass is the perfect choice for your transitional interior design. It’s modern and contemporary easily fitting into different interior décor styles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, K9 crystal glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clear glass living room ceiling lights coordinate balance between interior elements without overwhelming the overall look of a room. This glass fixture brings a feeling of serenity and enhances a modern ambience as a flush mount dining room light. The Jade pendant is made with various geometrical glass shapes with a similar look to a real Murano glass chandelier, creating a pleasurable visual effect. This round glass oversized flushmount chandelier made with 3 tiers of geometric shaped glass is the perfect choice for your transitional interior design. It’s modern and contemporary easily fitting into different interior décor styles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, K9 crystal glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























