
Junet Rectangular Chandelier 49"W 60"W
Mid-century modern with just the right amount of elegant detailing, our Junet Rectangular Chandelier is made from hand-blown glass, bringing a touch of sophistication to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Body Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8 |
| Light Source | E12(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Size
Select Color
From $617.75
Original: $1,765.00
-65%Junet Rectangular Chandelier 49"W 60"W—
$1,765.00
$617.75More Images



























Junet Rectangular Chandelier 49"W 60"W
Mid-century modern with just the right amount of elegant detailing, our Junet Rectangular Chandelier is made from hand-blown glass, bringing a touch of sophistication to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Body Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8 |
| Light Source | E12(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-century modern with just the right amount of elegant detailing, our Junet Rectangular Chandelier is made from hand-blown glass, bringing a touch of sophistication to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Body Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8 |
| Light Source | E12(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























