
Junet Glass Round Chandelier 24" 36'' 42" 60''D
Mid-century modern with just the right amount of elegant detailing, our Junet Round Chandelier is made from hand-blown glass, bringing a touch of sophistication to any space.
Product Information
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $402.50
Original: $1,150.00
-65%Junet Glass Round Chandelier 24" 36'' 42" 60''D—
$1,150.00
$402.50More Images















Junet Glass Round Chandelier 24" 36'' 42" 60''D
Mid-century modern with just the right amount of elegant detailing, our Junet Round Chandelier is made from hand-blown glass, bringing a touch of sophistication to any space.
Product Information
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-century modern with just the right amount of elegant detailing, our Junet Round Chandelier is made from hand-blown glass, bringing a touch of sophistication to any space.
Product Information
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























