
K9 Crystal Round/Rectangular Chandelier 32"
his modern chandeliers is crafted using 100% K9 crystal, with each crystal radiating a breathtaking brilliance, infusing your space with a distinctive and dazzling charm. Renowned for its high refractive index and exceptional transparency, K9 crystal ensures that the radiant glow is showcased to perfection in the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Crystal |
| Finish | Nickel |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,029.00
-65%$1,029.00
$360.15More Images







K9 Crystal Round/Rectangular Chandelier 32"
his modern chandeliers is crafted using 100% K9 crystal, with each crystal radiating a breathtaking brilliance, infusing your space with a distinctive and dazzling charm. Renowned for its high refractive index and exceptional transparency, K9 crystal ensures that the radiant glow is showcased to perfection in the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Crystal |
| Finish | Nickel |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
his modern chandeliers is crafted using 100% K9 crystal, with each crystal radiating a breathtaking brilliance, infusing your space with a distinctive and dazzling charm. Renowned for its high refractive index and exceptional transparency, K9 crystal ensures that the radiant glow is showcased to perfection in the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Crystal |
| Finish | Nickel |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























