
Kevyn Modern Rock Crystal Irregular Living Room Chandelier, Staircase Chandelier
Kevyn Modern Rock Crystal Living Room Chandelier is decorated with rock crystals at side. Luxury and Unique design. it is inspired by the ice, and this pendant light is decorated with the rock crystals outside, gives a natural look, if you are looking for a modern look chandelier for your kitchen island, this one will be a good choice.
- 47.2" L: 120cm L x 30cm W(47.2" L x 11.8" W)
- 59" L: 150cm L x 35cm W(59" L x 13.8" W)
- 47.2" H: 30cm W x 120cm H(11.8" W x 47.2" H)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Chrome metal |
| Finish | Champagne Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
More Images




Kevyn Modern Rock Crystal Irregular Living Room Chandelier, Staircase Chandelier
Kevyn Modern Rock Crystal Living Room Chandelier is decorated with rock crystals at side. Luxury and Unique design. it is inspired by the ice, and this pendant light is decorated with the rock crystals outside, gives a natural look, if you are looking for a modern look chandelier for your kitchen island, this one will be a good choice.
- 47.2" L: 120cm L x 30cm W(47.2" L x 11.8" W)
- 59" L: 150cm L x 35cm W(59" L x 13.8" W)
- 47.2" H: 30cm W x 120cm H(11.8" W x 47.2" H)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Chrome metal |
| Finish | Champagne Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kevyn Modern Rock Crystal Living Room Chandelier is decorated with rock crystals at side. Luxury and Unique design. it is inspired by the ice, and this pendant light is decorated with the rock crystals outside, gives a natural look, if you are looking for a modern look chandelier for your kitchen island, this one will be a good choice.
- 47.2" L: 120cm L x 30cm W(47.2" L x 11.8" W)
- 59" L: 150cm L x 35cm W(59" L x 13.8" W)
- 47.2" H: 30cm W x 120cm H(11.8" W x 47.2" H)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Chrome metal |
| Finish | Champagne Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























