
Kinney Linear Chandelier
Our Kinney Linear Chandelier showcases softly glowing globes that punctuate a brushed brass armature in a fluid arrangement, turning ambient light into a dynamic, elevated moment.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from metal with a brass finish and glass globes. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 60-watt E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Kinney Linear Chandelier
Our Kinney Linear Chandelier showcases softly glowing globes that punctuate a brushed brass armature in a fluid arrangement, turning ambient light into a dynamic, elevated moment.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from metal with a brass finish and glass globes. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 60-watt E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Kinney Linear Chandelier showcases softly glowing globes that punctuate a brushed brass armature in a fluid arrangement, turning ambient light into a dynamic, elevated moment.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from metal with a brass finish and glass globes. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 60-watt E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























