
La Cage 6 Light Chandelier
Industrial chic meets modern flair in this eye-catching chandelier. Crafted in Italy, this fixture’s iron cage frame with antiqued patina is inspired by vintage factory lighting. Glass crystal spheres add unexpected glamour.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Italian crystal |
| Finish | Bronze / Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | 7-watt max GU10 bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images


La Cage 6 Light Chandelier
Industrial chic meets modern flair in this eye-catching chandelier. Crafted in Italy, this fixture’s iron cage frame with antiqued patina is inspired by vintage factory lighting. Glass crystal spheres add unexpected glamour.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Italian crystal |
| Finish | Bronze / Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | 7-watt max GU10 bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrial chic meets modern flair in this eye-catching chandelier. Crafted in Italy, this fixture’s iron cage frame with antiqued patina is inspired by vintage factory lighting. Glass crystal spheres add unexpected glamour.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Italian crystal |
| Finish | Bronze / Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | 7-watt max GU10 bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























