
Lantern Glass Floor Lamp
Elevate any room with Radilum's Lantern Glass floor Lamp. The delicate, incised fluting and glass forms add an elegant touch to your space. Additionally, the repeating spheres create a balanced design, while the generous shades provide functional lighting. Illuminate with both style and grace.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron lamp body, glass lampshade. |
| Body Finish | Gold, White, Black. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $690.00
-65%$690.00
$241.50More Images
















Lantern Glass Floor Lamp
Elevate any room with Radilum's Lantern Glass floor Lamp. The delicate, incised fluting and glass forms add an elegant touch to your space. Additionally, the repeating spheres create a balanced design, while the generous shades provide functional lighting. Illuminate with both style and grace.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron lamp body, glass lampshade. |
| Body Finish | Gold, White, Black. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate any room with Radilum's Lantern Glass floor Lamp. The delicate, incised fluting and glass forms add an elegant touch to your space. Additionally, the repeating spheres create a balanced design, while the generous shades provide functional lighting. Illuminate with both style and grace.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron lamp body, glass lampshade. |
| Body Finish | Gold, White, Black. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























